Nyitvatartás: keddtől péntekig 10-16 óráig, szombaton 14-18 óráig.

Kollégáink bemutatkozása 4. rész

2025. február 10.

Kedves Ismerőseink, Követőink!
 
Ha elhangzik Hodik Mónika neve, sokan rögtön rávágják, hogy történész, aki sokat foglalkozik a városépítés korszakával. De mit szólnának ahhoz, ha azt mondanánk, hogy ő már nem (csak) történész? Pontosabban, nálunk már más pozíciót tölt be.
Na jó, nem csűröm-csavarom tovább: Mónika másik szakterülete a régészet, ezen belül pedig az őskorkutatás.
Fogadják szeretettel bemutatkozó írását!
 

Már egész korán elkezdtem érdeklődni a történelem iránt, mely nagy részben az általános- és a középiskolai tanáraimnak köszönhető. A gimnázium elvégzése után tanulmányaimat Szegeden, a József Attila Tudományegyetemen folytattam, ahol először történelem, majd két év múlva régészet szakra is felvételt nyertem. Egyik diplomamunkámban a Gömbös-kormány kül- és belpolitikáját dolgoztam fel, nagy hangsúlyt fektetve a korabeli sajtóra, a másikban a X-XI. századi gyűrűkről értekeztem.

Az egyetem befejezése után 2004 tavaszán helyezkedtem el az Intercisa Múzeumban. Rögtön egy terepi munkával kezdtem, a Pentele-híd építésével kapcsolatban megelőző feltárást végeztünk, majd a következő évben Ercsi mellett vezettem egy mentő feltárást az M6-os autópálya építéséhez kapcsolódóan. 3 évig dolgoztam a múzeumban, majd első gyermekem születése után a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálatnál (KÖSZ) helyezkedtem el. Akkoriban zajlottak az M6-os autópálya megelőző feltárásai a Tolna megyei szakaszon. 2 évig dolgoztam terepen, majd ismét gyermekem született, így más feladatok vártak rám. 2013-ban úgy hozta az élet, hogy ismét az Intercisa Múzeum munkatársa lettem, ezúttal azonban történészként kellett helyt állnom. Új lehetőségek nyíltak meg előttem, és azóta eltelt több mint 10 év. Dunaújváros korai történetét kutatom, szakterületem az 50-es, 60-as évek. A város története rendkívül izgalmas és bár sokan, sokféleképpen megírták már az elmúlt 75 évet, van még kutatnivaló bőven. Aki nyomon követi a múzeum honlapján a blogsorozatot, az sok érdekességet tudhat meg Dunaújváros történetéről, illetve a „Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak” Facebook oldalon - melynek évek óta egyik adminisztrátora vagyok - is sok információ megtalálható a város múltjával kapcsolatban.

Összeállítottam több önálló helytörténeti kiállítást és számos más kiállítás elkészítésében is aktív szerepet vállaltam. Évek óta részt veszek a Dunaújváros mesél blog által szervezett helytörténeti programokon, előadásokat tartok, melyek középpontjában az egykori Vidám Park áll. Az eddig 3 alkalommal megrendezett Sugárúti Fesztivál keretein belül városi sétákat tartottam. Szívügyemnek tartom a Szocreál tanösvény túráit, melynek során sokan rácsodálkoznak azokra a szépségekre és értékekre, melyek mellett nap, mint nap elsétálunk. Lelkesen kutatom a város múltját, igyekszem terepi munkával is gazdagítani tudásomat, melyet szeretnék minél több városlakónak átadni.

Az idei évtől ismét régi/új feladatok várnak rám, hiszen Dr. Szabó Antal mellett én lettem a múzeum másik régésze. Bár ezentúl időm nagy részét a régészet tölti majd ki, azért mindig marad egy kis hely a várostörténet további kutatására is.